Szülői felügyeleti jog
A szülői felügyeleti jog alapvetően a szülői státusból, az apai, illetve az anyai szerepből következik, ezért alapvetően a szülői felügyelet mindkét szülőt megilleti, függetlenül attól, hogy házasságban élnek-e vagy sem. A kiskorú gyermek szülői felügyelet vagy gyámság alatt áll.
A közös szülői felügyelet természetesen nem jelenti azt, hogy mindkét szülő feltétlenül azonos intenzitással gyakorolja a szülői felügyelettel kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket. A családon belüli munkamegosztás e vonatkozásban is érvényesülhet.
A szülői felügyeletet a szülők – megállapodásuk vagy a gyámhatóság vagy a bíróság eltérő rendelkezése hiányában – közösen gyakorolják akkor is, ha már nem élnek együtt.
Azonnali intézkedést igénylő esetben a szülő a gyermek érdekében – a másik szülő késedelem nélkül történő értesítése mellett – közös szülői felügyelet esetén is önállóan dönthet.
Mit tartalmaz a szülői felügyeleti jog?
A szülői felügyelet a kiskorú gyermek
– neve meghatározásának,
– gondozásának,
– nevelésének,
– tartózkodási helye meghatározásának,
– vagyona kezelésének,
– törvényes képviseletének jogát és kötelességét,
– a gyámnevezésnek és a gyámságból való kizárásnak a jogát foglalja magában.
Gondozás joga és kötelezettsége
A szülők joga és kötelezettsége, hogy a gyermeket gondozzák, a gyermek megélhetéséhez és felnevelkedéséhez szükséges feltételeket biztosítsák.
A szülők a saját háztartásukban kötelesek a gyermekük lakhatását biztosítani. A gyermek lakóhelye – ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik – a szülei lakása akkor is, ha a gyermek átmenetileg máshol tartózkodik.
A szülő vagy a gyámhatóság a gyermek kiadását követelheti attól, aki a gyermeket jogtalanul tartja magánál.
Ezen utolsó mondatnak igazán jelentősége lehet, amikor szülői felügyeleti vitában, a gyermek nem a szülőnél tartózkodik. A gyermek gondozására, nevelésére, felügyeletére mindenki előtt a szülői felügyeletet gyakorló szülők jogosultak. Ha az egyik szülő a gyermeket otthonról elviszi, de nem az Ő felügyelete alatt van, hanem például a nagyszülőknél, akkor a másik szülő onnan bármikor elviheti.
A gyermek huzamos időn át – így tanulmányok folytatása, munkavállalás vagy más hasonló célból – önállóan vagy egyik szülőjével mindkét szülő egyetértésével tartózkodhat külföldön.
A gyermek letelepedés céljából történő külföldre távozásához erre vonatkozó szülői engedély szükséges.
Gyermek nevelésének és életpályájának a megválasztása
A szülők jogosultak a gyermek nevelésének módját megválasztani. A gyermek képességei figyelembevételével a szülők és a gyermek közösen döntik el, hogy a gyermek milyen életpályára készüljön. Ez abban az esetben Az életpálya kijelölésével és ezzel összefüggésben a gyermek taníttatásával, iskolájának megválasztásával kapcsolatban a szülő és a gyermek között felmerülő vitában a gyámhatóság dönt.
Gyermek vagyonának kezelése
Szülői felügyeletet gyakorló szülők joga és kötelezettsége, hogy gyermekük minden olyan vagyonát kezeljék, amely a polgári törvénykönyv szerint nincs kivéve a kezelésük alól.
Szülői felügyelet körében a gyermek vagyonának kezelése például az az eset, amikor a gyermek ingatlan vagyonnal rendelkezik és azt a szülő bérbe adja. Az ingatlan vásárlása és eladása viszont a törvényes képviselet körébe tartozik.
A szülők a gyermek vagyonából eredő jövedelemnek azt a részét, amely a vagyon terheinek kifizetése után fennmarad, a gyermek indokolt szükségleteire kötelesek fordítani. Ez azt jelenti, ha a például gyermeknek ingatlana van, amit bérbeadás útján hasznosítanak, akkor a befolyó összeget (levonva belőle a bérbeadással felmerülő költségeket, állagmegóvást stb.) a gyermek szükségleteire kell fordítani. Ez egyben azt is jelenti, hogy ha különélő szülőnek gyermektartást kell fizetnie, akkor annak összegét csökkenteni kell a gyermek rendszeres (nettó) jövedelmével.
Gyermek törvényes képviselete
A szülői felügyeletet gyakorló szülők joga és kötelezettsége, hogy gyermeküket személyi és vagyoni ügyeiben képviseljék. A vagyonkezelői joggal nem rendelkező szülő a gyermek vagyoni ügyeiben törvényes képviselőként nem járhat el.
Szülői felügyelet rendezése
A szülői felügyelet rendezése két úton történhet: szülők megállapodása alapján, vagy bíróság által (gyermekelhelyezés).
Mindkét esetben létrejöhet közös szülői felügyelet, illetve kizárólagos szülői felügyelet, amikor csak az egyik szülő gyakorolja a szülői felügyeletet.
A különélő szülők a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben akkor is közösen gyakorolják a jogaikat, ha a szülői felügyeletet az egyik szülő gyakorolja, kivéve ha a gyermeklétől különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság e tekintetben korlátozta, vagy megvonta.
A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésnek tekintendő:
– a kiskorú gyermek nevének meghatározása és megváltoztatása,
– a szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének, huzamos időtartamú vagy letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése,
– állampolgárságának megváltoztatása és
– iskolájának, életpályájának megválasztása.